K personalizaci obsahu a fungování uživatelského prostředí našich stránek používáme soubory cookies.
Pro více informací a možností navštivte naše Zásady cookies.
  • Petr Šrámek
    Petr Šrámek

Petr Šrámek

byl zdravotně postižen od narození. Díky nesmírné vůli a píli se i přes svůj handicap naučil malovat nohama. Od svých 15 let žil v Domově a Centru aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou, kde měl svůj ateliér. Petr Šrámek byl velmi houževnatý, ctižádostivý a pracovitý, zajímal se o vše nové a rád se věnoval malování. Všichni, kdo měli možnost ho vidět při práci, byli překvapeni jeho soustředěností a smyslem pro detail. Petr Šrámek zemřel 8. 1. 2016.

 

  


    Za malíře se s panem Petrem Šrámkem rozloučila Mgr. Šárka Dvorská:

 

  S Petrem jsme se znali tak 20 let. Vídali jsme se na společných setkáních pořádaných UMÚNem. Téměř vždy na mě Petr působil optimisticky a radostně, přestože jsme spolu nikdy nepromluvili jedinou ucelenou větu.

  Petr žil svojí tvorbou, prostřednictvím které se vyjadřoval. Mnoho lidí, kteří se nějakým způsobem zapsali do jeho života, se objevuje v jeho obrazech, ze kterých čiší humor, a někdy až satira.

  Své obrazy tvořil s velkou precizností a smyslem pro detail. A to jsem u Petra obdivovala nejvíce. Používal jasné barvy, které míchal a kombinoval s vytříbeným citem a vkusem.

  Výrazným rysem všech jeho obrazů je řád: každý detail na obraze má své dané místo. Takovýto řád měl Petr i v sobě a v prostředí, ve kterém žil.

  Jeho obrazy rozdávají čistou radost. Takovou radost, jakou prožíval a projevoval vždy, když se mu dostalo sebemenšího ocenění nebo uznání, které bylo balzámem pro jeho, osudem tak zkoušenou, duši.

  Jeho schopnost radost rozdávat byla úžasná. Jeho oči, kterými dokonale pozoroval svět a téměř si ho fotil, aby ho mohl později lapit do svých obrazů, byly té radosti plné.

  Říká se, že oči jsou okny do duše. Pak tedy Petrova duše byla radostná a čistá jako jeho obrazy. Je hodna důstojného odpočinku, kterého se jí jistě dostalo.

 

 


 

Video (rok 2016)

 

 

Video (rok 2011)

 

 

Galerie

Petr Šrámek - Když ji rozkrojíš slzu uroníš
Když ji rozkrojíš, slzu uroníš
Petr Šrámek - Zahradník profesionál
Zahradník profesionál
Petr Šrámek - Přednosta stanice
Přednosta stanice
Petr Šrámek - To je krása
To je krása
Petr Šrámek - Radost z jara
Radost z jara
Petr Šrámek - Stáří
Stáří
Petr Šrámek - Bohouš záchranář
Bohouš záchranář
Petr Šrámek - Přivezl jsem zimu
Přivezl jsem zimu
Petr Šrámek - Vánoce u ježků
Vánoce u ježků
Petr Šrámek - Červená Lhota
Červená Lhota
Petr Šrámek - Praotec Čech
Praotec Čech
Petr Šrámek - Pravčická brána
Pravčická brána
Petr Šrámek - Štěstí
Štěstí
Petr Šrámek - Meloun
Meloun
Petr Šrámek - Želví olympiáda
Želví olympiáda